آنچه کیف پول الکترونیکی بهار را متمایز می‌کند

کیف الکترونیکی پول، یک حساب اعتباری آنلاین بر روی گوشی هوشمند یا کامپیوتر شماست که برای ذخیره پول و انجام فوری تراکنش‌های آنلاین و آفلاین استفاده می‌شود. در طی چند سال گذشته، استفاده از این روش پرداختی، رو به رشد بوده و بسیاری از غول‌های فناوری، آن را به بازارهای جهانی معرفی کرده‌اند. در ایران، مانند سایر کشورهای جهان، استفاده از کیف الکترونیکی پول رو به افزایش است. در این میان، شرکت بهار نیز توانسته با بهره‌مندی از سیستم اختصاصی بانکداری متمرکز (Core Banking) خود، خدمات و راهکارهای گوناگونی را در حوزه‌های مختلف بانکداری متمرکز، سامانه‌های وفاداری، پرداخت‌های الکترونیکی و کیف پول دیجیتالی در اختیار افراد، سازمان‌‌ها و فعالان کسب و کار قرار دهد.

این شرکت، محصولات متعددی را در قالب‌هایی چون اپلیکیشن موبایل، وب-‌سرویس، پنل مدیریتی و API، به افراد، سازمان‌ها و گروه‌های مختلف عرضه می‌کند. وجود یک زیرساخت فنی  و پویا، این شرکت را به یکی از اولین مجموعه‌های ارائه‌دهنده راهکارهای منسجم در زمینه‌های مختلف فناوری‌های مالی (Fintech) تبدیل کرده است؛ راهکارهایی که می‌توانند مبتنی بر اپلیکیشن‌های عمومی و اختصاصی موبایل بوده و در حوزه‌های شخصی و سازمانی تعریف شوند.

معماری مبتنی بر Open API زیرساخت بهار، این شرکت را قادر ساخته تا کیف‌پول‌های اختصاصی و سفارشی موردنظر کسب ‌وکارها را بر مبنای سرویس‌های استاندارد بانکی موجود در این شرکت طراحی کرده و بر حسب نیاز، در قالب‌هایی چون حلقه بسته (Closed-loop)، حلقه باز (Open-loop)، بی نام (White Label) یا به عنوان سرویس (As a Service) در اختیار آنها قرار دهد.

مهمترین ویژگی زیرساخت کیف‌پول دیجیتال بهار که آن را از سایر کیف پول‌ها متمایز می‌کند، پیاده‌سازی آن بر بستر سامانه جامع بانکی (Core) است. تمامی سرویس‌های کیف پول این شرکت، بر مبنای یک زیرساخت بانکداری متمرکز طراحی‌شده و تمامی وقایع مالی کیف پول، به پشتوانه فرآیندهای استاندارد ثبت، مغایرت‌گیری و… یک بانک صورت می‌پذیرد. به‌طورکلی این سامانه بانکداری متمرکز، کلیه محصولات، خدمات بانکی، عملیات راهبری و مدیریت آن‌ها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سیستم ارائه می‌کند که انعطاف‌ پذیری این سیستم و مشتری‌ محوری از ویژگی‌های مهم آن است. بدون ایجاد یک بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، خدمات بانکداری الکترونیک به‌صورت جزیره‌ای و غیر همسان خواهد بود.

زیرساخت بهار با توجه به نیاز مشتریان و کسب ‌وکارها، در چهار قالب لایسنس محدود، لایسنس نامحدود، وایت‌لیبل و سورس‌کد، قابل عرضه است.

  • لایسنس محدود: برای آن دسته از کسب ‌وکارهایی مناسب است که تعداد API Call، یا تراکنش‌های مالی، مشخصی دارند. در این مدل برای مدت محدود یا برای تعداد محدود و مشخص تراکنش در بازه زمانی مشخص، مجوز دسترسی  و بهره‌برداری از زیرساخت کیف پول یا سرویس های مربوطه فراهم می شود.
  • لایسنس نامحدود: به معنای اعطای مجوز حجم عملیات نامحدود یا در بازه زمانی نامحدود روی زیرساخت و یا فراخوانی سرویس است. این دسته از خدمات، برای مشتریانی مناسب است که با تعداد زیادی API Call، یا تراکنش‌ مالی روبرو هستند که این زیرساخت پاسخگوی تمامی نیازهای آنها می‌باشد. 
  • وایت لیبل (White Label): در این حالت، یک نسخه کامل از زیرساخت با نام تجاری خریدار – به جای نام تجاری شرکت بهار – به مشتری ارائه خواهد شد و برای آن دسته از مشتریانی مناسب است که تمایل به ارائه خدمات با نام تجاری خود را دارند.
  • سورس کد (Source Code): در این حالت، علاوه بر ارائه یک نسخه کامل از زیرساخت، کلیه سورس‌کدها نیز در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. (این حالت مناسب مشتریانی است که با تکیه بر دانش و تخصص داخلی خود، قادر به توسعه و پشتیبانی زیرساخت می‌باشند.)

همچنین کسب‌ و کارها در صورتی که تمایل به استفاده از سرویس‌های کیف پول دیجیتال را با هزینه‌ای مقرون به صرفه داشته باشند، می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را در قالب API دریافت نمایند. این شرکت، سرویس‌های متنوع کیف پولی خود را در قالب API و با رعایت استانداردهای امنیتی و کاربری مختلف، به صورت شخصی‌ سازی شده به کسب و کارها ارائه می‌کند.

پی‌نوشت: این مقاله با اندکی تغییر در پایگاه خبری راه پرداخت نیز منتشر شده، که از طریق لینک زیر قابل مشاهده است.

Leave a Reply