استفاده از موبایل به عنوان ابزار پرداخت کیف پولی

اگر یک تلفن هوشمند داشته باشید، احتمالا یک کیف پول دیجیتال، جایی منتظر است تا شما آن را دانلود و نصب نمایید. کیف پول موبایلی، یک روش ساده و امن الکترونیکی به دنیای مالی شما باز می‌کند. در طی چند سال گذشته، استفاده از این روش پرداختی، رو به رشد بوده و بسیاری از غول‌های فناوری، آن را به بازارهای جهانی معرفی کرده‌اند. شرکت‌های نامداری در سطح جهان چنین اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه کرده‌اند. شاید اسم Apple Pay، Android Pay، Samsung Pay یا کیف پول ماکروسافت را شنیده باشید. این قبیل از اپلیکیشن‎‌ها، روش پرداخت هزینه کالاها و خدمات را از کارت‌های سنتی، به پرداخت موبایلی تغییر داده‌اند.

کیف پول‌های دیجیتال، از طریق حساب بانکی قابل شارژ شدن هستند. با استفاده از این کیف پول‌ها، برای هر ارسال یا دریافت پول، دیگر نیازی به استفاده از کارت بانکی نیست و به راحتی می‌توان عملیات واریز، برداشت و کنترل موجودی درون کیف پول را انجام داد. در واقع، یکی از کاربردهای مفید کیف پول، استفاده از آن در تراکنش‌های خرد است که هر بار نیازی به ورود رمز دوم نیست. پرداخت قبوض مختلف، خرید شارژ اپراتورهای مختلف تلفن همراه، خرید بسته‌های اینترنتی، پرداخت خلافی خودرو و نیکوکاری از جمله خدماتی هستند که بدون نیاز به وارد کردن مشخصات کارت بانکی (رمز دوم ثابت یا پویا و CVV2 در هر تراکنش و تنها با شارژ کردن کیف پول دیجیتال، می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد.

اما چرا باید از تلفن همراه به عنوان ابزار پرداخت کیف پولی استفاده کرد؟

  • راحتی و سرعت

در عرض چند ثانیه، شما می‌توانید یک خرید یا انتقال پول را با استفاده از کیف پول دیجیتال و تنها با لمس صفحه موبایل‌تان انجام دهید.

پرداخت هزینه کالاها و خدمات با کیف پول موبایلی، بسیار سریع است. به طوری که بدون کشیدن کارت و وارد کردن اطلاعات آن، فقط کافیست یک دکمه را لمس کنید تا پرداخت انجام شود. اگر پرداخت را با کد QR یا NFC انجام بدهید، این سرعت بیشتر هم خواهد شد.

  • کارایی و مدیریت مالی آسان

شما می‌توانید مشخصات تمامی کارت‌های بانکی را در کیف پول دیجیتال شخصی خود ذخیره کرده و بدون حمل کیف پول فیزیکی، هزینه‌های خود را پرداخت کنید. از آنجایی که امروزه تلفن همراه، یکی از ابزارهای جدایی ناپذیر زندگی روزمره‌مان محسوب می‌شود، نگرانی از گم کردن یا جا گذاشتن پول خود را نیز نخواهید داشت. استفاده از کیف پول موبایلی، به جای استفاده از چند کارت به صورت همزمان، مدیریت هزینه‌ها را ساده‌تر کرده و گزارش‌گیری از تراکنش‌های انجام شده را نیز تسهیل می‌کند. همچنین قراردادهای پرداخت و شارژ کیف پول هم به شما کمک می‌کند نگران خالی شدن کیف پول نباشید و همیشه از مقدار پولی که تا سر ماه برایتان مانده، آگاه باشید.

  • امنیت

بر خلاف کیف پول معمولی، شما می‌توانید امنیت تلفن همراه خود را بالا ببرید. اگر کسی کیف پول شما را پیدا کند، به راحتی به کارت‌های شما دسترسی دارد، اما در صورت مفقود شدن تلفن همراه (به شرط رعایت موارد امنیتی)، کسی نمی‌تواند به آن نفوذ کند و کارت اعتباری شما را بیرون بکشد. علاوه بر این، زمانی که از فروشگاهی خرید و با کیف پولتان هزینه آن را پرداخت می‌کنید، به جای شماره کارت و اطلاعات حساب شما، تنها یک شناسه منحصر به فرد به فروشگاه ارسال می‌شود. بنابراین فروشگاه‌هایی که با کیف پول دیجیتال خرید می‌کنند، اطلاعات حساب شما را ذخیره نمی‌کنند، که این امر به افزایش امنیت داده‌های شما کمک می‌کند.

  • عدم محدودیت مکانی و زمانی

با استفاده از کیف پول موبایلی، در هر مکان و زمانی به راحتی می‌توان، پرداخت‌های خرد، مانند پرداخت قبوض مختلف، خرید شارژ اپراتورهای مختلف تلفن همراه، خرید بسته‌های اینترنتی، پرداخت خلافی خودرو، نیکوکاری و… را انجام داد.

  • دریافت پاداش

در بسیاری از کیف پول های دیجیتال، شما به ازای تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید پاداش دریافت می‌کنید، که این خود یکی از جذابیت‌های استفاده از این روش پرداخت است. به عنوان مثال، درصدی از مبلغ خرید به شما بازگردانده شده یا معادل امتیاز آن را دریافت می‌کنید.

سهم تجارت الکترونیک و تعداد فروشگاه‌های اینترنتی در دنیا، روز به روز در حال فزونی است. در ایران هم، مانند سایر کشورهای جهان، استفاده از کیف پول دیجیتال رو به افزایش است. در این میان، شرکت بهار نیز توانسته با بهره‌مندی از سیستم اختصاصی بانکداری متمرکز (Core Banking) خود، خدمات و راهکارهای گوناگونی را در حوزه‌های مختلف بانکداری متمرکز، سامانه‌های وفاداری، پرداخت‌های الکترونیکی و کیف پول دیجیتالی در اختیار افراد، سازمان‌‌ها و فعالان کسب و کار قرار دهد.

پی‌نوشت: این مقاله با اندکی تغییر در پایگاه خبری راه پرداخت نیز منتشر شده، که از طریق لینک زیر قابل مشاهده است.

Leave a Reply